Białe złoto – kiedy będzie najlepszym wyboremZłota biżuteria to synonim luksusu, wysokiej pozycji i prestiżu. Złoto jest dobrem luksusowym, jednak obecnie jego cena nie jest na tyle wysoka, aby na zakup złotej biżuterii mogły sobie pozwolić tylko bardzo zamożne osoby. W jubilerstwie przez wieki używane było złoto w żółtym, bardzo szlachetnym, odcieniu. Dzisiaj w gablotach sklepów jubilerskich wyłożona jest także biżuteria do wykonania, której użyte zostało białe złoto.

Białe złoto: alternatywa dla wyrobów z platyny

Cechą charakterystyczną wyrobów z białego złota jest ich jasny, srebrzysty kolor. Barwa wyrobów z białego złota bardzo mocno przypomina kolor platyny; stąd też są one alternatywą dla bardzo drogiej biżuterii z platyny. Biżuteria z białego złota jest subtelna i elegancka. Świetnie pasuje każdej kobiecie niezależnie od typu jej urody. Szczególnie jednak wyroby z białego złota polecane są paniom o jasnej cerze i blond włosach. Białe złoto idealnie podkreśla taki słowiański typ urody.

Biżuteria z białego złota: czy warto ją wybrać?

Wyroby z białego złota są kupowane wyjątkowo często. Hitem ostatnich kilku lat są pierścionki zaręczynowe oraz ślubne obrączki z białego złota. Biżuteria ta jest bardzo trwała. Drobne rysy, które pojawiają się na obrączkach po kilku latach codziennego noszenia są całkowicie naturalnym efektem, pojawiają się na wszystkich wyrobach ze złota, także na tych z żółtego. Wiele wyrobów z białego złota pokrywa się rodem. Po kilku latach warstwa ta wyciera się. W takiej sytuacji biżuterię można oddać do renowacji. Po pokryciu nową warstwą rodu znów pierścionki czy obrączki nabiorą dawnego blasku.

Skąd bierze się białe złoto?

Jest to stop żółtego złota z niklem, srebrem lub palladem. Metale te są dodawane do złota w różnych proporcjach. Najczęściej wyrabia się je dodając 50 procent innych metali. Dzięki temu biżuteria ma piękny srebrzysty kolor i nie musi być pokrywana rodem. Rodem pokrywane jest złoto, które zawiera 40 procent innych metali. Po pokryciu rodem nabierają one srebrzystego odcienia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *