Co chciałbyś wiedzieć o białym złocieZłoto jest od stuleci stosowane w wyrobach jubilerskich. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane jest przez jubilerów złoto w żółtym kolorze. Złoto jest metalem bardzo miękkim. Nie daje się wykorzystać go w czystej postaci. Każde wyroby jubilerskie powstają więc ze stopu złota. Do czystego złota dodawana jest miedź i srebro. Bardzo popularne od kilku lat wyroby z białego złota powstają także ze stopu złota. Lekko słomkowy lub metaliczno-szary kolor wyroby te zawdzięczają temu, że do stopu złota dodano dodatkowo niklu albo palladu.

Cechy charakterystyczne dla białego złota

Jak już wspomnieliśmy białe złoto może mieć kolor lekko słomkowy albo metaliczno-szary. To jedna z cech, które charakteryzują białe złoto. Jaki ostatecznie odcień będą miały wyroby z białego złota zależy od tego, ile procent poszczególnych składników zostanie użytych. Minusem białego złota wykonanego z dodatkiem niklu jest to, że może on wywoływać reakcje alergiczne. Nikiel jest bowiem bardzo silnym alergenem. Plusem jest jednak to, że wyroby ze złota niklowego mają bardzo atrakcyjne ceny. Białe złoto z dodatkiem palladu nie wywołuje alergii. Pallad jest metalem szlachetnym, dlatego też wyroby z tej odmiany białego złota kosztują więcej.

Walory estetyczne i użytkowe

Wyroby z białego złota są bardzo eleganckie. Jest to zasługa miedzy innymi tego, że ich powierzchnia pokrywana jest bardzo cienką warstwą szlachetnego metalu o nazwie rod. Wyroby, na które naniesiono warstwę rodu mają srebrzysty połysk i śnieżnobiały kolor. Srebrzysty blask pokryta rodem biżuteria z czasem straci, jednak zachowa kolor charakterystyczny dla białego złota. Złotej biżuterii – obojętnie czy jest ona wykonana z białego, czy z żółtego złota – szkodzi kontakt z detergentami. Warto o tym pamiętać i nie narażać złotych pierścionków i obrączek na kontakt z tymi substancjami.

Biżuteria z białego złota jest modna i elegancka. Białe złoto stanowi doskonałą oprawę dla kamieni szlachetnych takich jak na przykład diamenty albo brylanty.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *