Pierścionki, jako ozdoby funkcjonują już od czasu starożytnego Egiptu. Dosyć szybko też, do wytwarzania tego typu biżuterii zaczęto używać różnego rodzaju kamieni i metali szlachetnych. Jednak, nie od razu pierścień stał się symbolem przypieczętowania procesu zaręczyn.

Po raz pierwszy dopiero pod koniec XII zaręczyny zostały przypieczętowane wręczeniem pierścionka zaręczynowego, ale sam zwyczaj nie stał się jeszcze wyjątkowo powszechny.

Tradycja powszechnego wręczania przez narzeczonego, pierścionka zaręczynowego, w takiej postaci, którą znamy dzisiaj, pojawiał się mniej więcej w okolicach dziewiętnastego wieku, a sam pierścionek zaręczynowy nie tyle był romantycznym symbolem zaręczyn, co dosyć praktycznym zabezpieczeniem dla narzeczonej na wypadek zerwania zaręczyn i odwołania ślubu. Zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego pojawiał się w różnych krajach w różnorodnym czasie. W wielu miejscach zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Zanim pojawił się pierścionek zaręczynowy, jego rolę pełniły specjalne akty prawne, które podpisywane były przez przyszłych małżonków. Tego rodzaju regulacje istniały i były całkiem powszechnie stosowane w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Ich nieformalnym zastąpieniem był pierścionek zaręczynowy, o odpowiednio wysokiej, adekwatnej do pozycji społecznej wartości. Stąd też po dziś dzień zakorzenione przekonanie odnośnie tego, że wręczany narzeczonej pierścionek musi być cenny.

Zabezpieczenie finansowe

Historia i wręczanie pierścionka z okazji zaręczyn

Obecnie jednak nie ma już mowy o stosowaniu takiej biżuterii jako formy zabezpieczenia finansowego przyszłej panny młodej. Dziś mówić można raczej o symbolice. Tutaj oczywiście należy brać pod uwagę, fakt, że pierścionek zaręczynowy wręczany jest przy bardzo wyjątkowej okazji i z pewnością powinien być odpowiednio dopasowany. Nie rzadko jest to pierścionek robiony na specjalne zamówienie, a jego wartość może być całkiem pokaźna. Sam sposobów wręczania pierścionka zaręczynowego także jest odpowiednio uregulowany nieformalną tradycją. Istnieją także określenia odnośnie tego w jaki sposób pierścionek zaręczynowy powinien być noszony. Pod uwagę należy brać także kwestie praktyczne, bowiem taka biżuteria noszona jest nierzadko na co dzień. Przy wyborze pierścionka zaręczynowego, warto więc skonsultować się ze specjalistą, który doradzi wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego. Wbrew obiegowej opinii istotne jest nie tylko to, w jaki i jak duży kamień pierścionek zaręczynowy będzie wyposażony, ale także i materiał, z którego zostanie on wykonany. W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem w tej kwestii cieszy się tzw. białe złoto.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *