Pierścionki zaręczynowe wykonuje się ze złota próby 585. Próba złota definiuje zawartość złota w 1000 gramach stopu. Czy wiesz, że… tradycyjnie, zawartość złota, podaje się w karatach (w skrócie – ct lub k, do początków XX wieku była to jedyna miara).

Do dziś często można spotkać się z terminem „złoto 14-karatowe”, który jest odpowiednikiem złota próby 585. Próba 585 powinna być oznaczona wygrawerowanym na pierścionku symbolem. Uwaga! Każdy pierścionek, którego masa przekracza 1 gram, powinien mieć wygrawerowaną próbę złotniczą. Próba złota wpływa na trwałość pierścionka, złoto próby niższej niż 585 jest miękkie i bardziej podatne na uszkodzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju pierścionka – to jedno. Równie istotne jest wybranie pasującego rozmiaru, a to już zdecydowanie trudniejsze zadanie. Pierścionek powinien pasować na serdeczny palec lewej ręki Coraz popularniejszym zwyczajem staje się wspólna wycieczka do sklepu w celu wybrania pierścionka, który w 100% zadowoli wybrankę. Wciąż jednak popularne są tradycyjne, romantyczne oświadczyny, przy których mężczyzna klęka przed kobietą na jedno kolano i wręczając uprzednio wybrany pierścionek, pyta – Czy wyjdziesz za mnie? Zwolennicy tradycyjnego wariantu mają jednak jeden, bardzo poważny problem – wybór pasującego rozmiarem pierścionka. Jedynym dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest ustalenie go na podstawie obwodu pierścionka, który przyszła narzeczona nosi na co dzień.  Jeśli uda Ci się „podkraść” swojej wybrance pierścionek, masz dwa warianty: Udanie się z nim do sklepu jubilerskiego, gdzie, za pomocą odpowiedniej miary, jubiler ustali rozmiar. Jeśli chcesz być pewien, że rozmiar jest ustalony prawidłowo, odwiedź nie jeden, ale kilka sklepów i porównaj wyniki. W ten sposób unikniesz  pomyłki.

Ustalenie rozmiaru na podstawie jednej z dostępnych w internecie miar.

Zapytaj jubilera, czy istnieje możliwość zwężenia lub poszerzenia pierścionka. Część sklepów oferuje taką usługę bezpłatnie w okresie np. miesiąca od zakupu; Cena pierścionków z diamentem zależy głównie od wartości diamentu (zobacz akapit – wartość diamentu), a w zasadzie od jego masy. Pierścionki z takimi oczkami  0,02 – 0,03 karata można kupić już za 400 złotych. Pierścionki z diamentami o masie 0,80 karata kosztują nawet 20100 złotych. Jeśli wydaje Ci się, że za pierścionek z kolorowymi kamieniami i brylantem musisz zapłacić dużo więcej niż za pierścionek z samym brylantem, jesteś w błędzie. Ceny zaczynają się już od 400-500 złotych. To, ile musisz zapłacić za dany pierścionek, zależy głównie od ilości i wielkości kamieni. Chcesz wybrać oryginalny pierścionek, ale nie wiesz, czy będzie pasować do stylu Twojej wybranki?

Wybierając pierścionek pamiętaj o tym, by kierować się nie tyle swoimi preferencjami, co gustem swojej narzeczonej. Co z tego, że podoba Ci się rubin, jeśli Twoja wybranka nie lubi czerwieni? Pierścionek z kolorowym kamieniem powinien być dobrany do kolorystyki ubrań narzeczonej. Np.: Pierścionek z rubinem polecamy panom, których wybranka lubi czerwień i nosi ubrania lub dodatki w ciepłych barwach (żółty, czerwony, pomarańczowy). Pierścionek z szafirem polecamy panom, których wybranka nosi ubrania i dodatki w zimnych barwach (zielony, niebieski, mlecznobiały). Pierścionek ze szmaragdem polecamy panom, których wybranka lubi ubierać się na niebiesko, zielono, pomarańczowo, czerwono lub żółto. Pierścionek z ametystem polecamy panom, których wybrana lubi ubierać się na fioletowo.

Oprócz koloru kamienia, należy zwrócić uwagę na wielkość i ilość oczek. Efektowne pierścionki z dziesięcioma oczkami pasują niestety tylko paniom, które lubią bogato zdobioną biżuterię. Jeśli nie jesteś pewien, czy pierścionek nie będzie dla Twojej wybranki zbyt odważny, wybierz wersję klasyczną – pierścionek z jednym oczkiem. Pierścionek z brylantem dostępny jest w sprzedaży w sklepach internetowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie, to zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych. Chciałbyś wygrawerować na pierścionku osobisty napis lub sentencję? Coraz popularniejsze staje się grawerowanie na pierścionkach lub obrączkach napisów czy sentencji – dzięki temu każdy model staje się jedyny w swoim rodzaju. W przypadku obrączek napisy mogą być dłuższe (np. Kasia i Marcin, 24.05.2009), pierścionki są zazwyczaj węższe, więc pozwalają na wygrawerowanie jednego, ewentualnie dwóch słów (np. inicjały, data zaręczyn lub poznania). Jeśli marzy Ci się wygrawerowanie na pierścionku całej sentencji, możesz, podążając za najnowszym trendem, podzielić ją na pół i jedną część zdania umieścić na pierścionku, a drugą na ślubnej obrączce.  Za grawer na pierścionku trzeba zazwyczaj dodatkowo zapłacić. Ceny są różne, zależą od długości napisu i wielkości literek; plasują się w przedziale od 30 do 100 złotych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *