Myślicie, że organizacja ślubu jest prosta i przyjemna? Historie o miesiącach przygotowań do tego dnia wydają Wam się grubą przesadą? Zaręczyny macie za sobą i pierścionek zaręczynowy białe złoto wybrany? Jeżeli tak, to najwyższa pora zając się kolejnymi przygotowaniami do tego ważnego dnia. Jeśli czeka Was ślub w niedalekiej przyszłości, szybko przekonacie się, że jest to bardzo czasochłonny proces. Wymaga dobrej organizacji i dokładnego przemyślenia wszystkich szczegółów.

Od czego zacząć organizowanie ślubu? Dzisiaj opowiemy, co zrobić, aby ten dzień był niezapomniany. Minęły pierwsze emocje. Pierścionek lśni na palcu, znajomi gratulują, a Wy zaczynacie przeglądać najmodniejsze suknie ślubne i garnitury w tym sezonie. Jednak zanim poznacie wszystkie dostępne kolory i fasony, jest kilka pilniejszych rzeczy do ustalenia. Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, jest to, jaki ślub chcecie wziąć. Czy marzy Wam się podniosła ceremonia kościelna, czy ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego? Decydujecie się od razu na konkordat, czy w odstępie czasu będziecie składać dwie przysięgi: przed urzędnikiem, a potem księdzem? To bardzo ważna kwestia z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w przypadku ślubu kościelnego musicie zdecydować się albo na konkordat, albo najpierw zawrzeć ślub w USC, a dopiero potem w kościele. Po drugie dlatego, że ma to znaczenie w przypadku wyboru sali weselnej. Odległość pomiędzy miejscem zawarcia ślubu a miejscem, gdzie będzie urządzane przyjęcie, nie powinna być zbyt duża. Para Młoda i goście powinni bez problemu dojechać do celu w kilka minut. Ustalenie budżetu to kolejna sprawa, którą należy się zająć. Owszem, można od razu jechać wynająć salę, zarezerwować najlepszego fotografa w mieście i udać się do najmodniejszego, a zarazem najdroższego salonu sukien ślubnych. Jednak potem może okazać się, że budżet potrzebny na sfinalizowanie wszystkich tych rzeczy przerósł wasze najśmielsze oczekiwania. Kredyt? Na pierścionek zaręczynowy białę złoto? Rozumiemy, że wszyscy chcą, aby dzień ślubu był jednym z najpiękniejszych w życiu, ale czy warto zaczynać nowy etap od spłacania długów? Przecież można tego uniknąć, rozsądnie planując budżet. Dzięki temu zobaczycie, na ile możecie sobie pozwolić.

Ważną rzeczą jest również to, czy wasi rodzice pomogą wam finansowo. Jeśli tak to warto od razu ustalić, jak duża będzie ta pomoc i jakich obszarów będzie dotyczyć. Kolejnym krokiem jest ustalenie daty ślubu. To rzecz, nad którą trzeba się dobrze zastanowić i przedyskutować. Uwzględnić należy przede wszystkim wasze preferencje. Kochacie lato, słońce, upały? Idealnym czasem na ślub dla Was lato. Fani śniegu powinni pomyśleć nad porą zimową. Zachwyca Was złota polska jesień? Świetnym pomysłem będzie urządzenie wesela we wrześniu lub w październiku. A dla tych, którzy uwielbiają przyrodę, która dopiero co budzi się do życia, przeznaczone są wiosenne daty, zwłaszcza maj, który co tu dużo mówić – jest jednym z najpiękniejszych miesięcy. Jednak nie tylko preferencje mają tu znaczenie. Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, możecie bardzo wiele zyskać, organizując ślub poza sezonem. Okres ślubny przypada w Polsce na czas od maja do września i wtedy właśnie odbywa się najwięcej przyjęć. Konsekwencją tego są wysokie stawki za wszelkie usługi, począwszy od wynajmu sali, skończywszy na fotografie. Dlatego, jeśli zależy Wam na obniżeniu kosztów, zorganizujcie ślub poza sezonem i negocjujcie z właścicielem lokalu, co do niższej kwoty za wynajem. W tym czasie i tak jest zastój weselnych przyjęć, więc wielu managerów zgadza się iść na takie ustępstwo. Istotną sprawą jest również sporządzenie listy gości. Dopiero wtedy będzie wiadomo na ile osób zarezerwować salę. Tak naprawdę ilość zaproszonych gości to kluczowa sprawa, która pokazuje, ile tak naprawdę wyniesie was w kosztach całe wesele. W restauracji często liczy się cenę za tzw. talerzyk, czyli całą kwotę, którą należy zapłacić za jedną osobę. Dodatkowo, jeśli niektórzy goście przybywają z daleka, trzeba zapewnić im miejsce noclegowe. Dlatego bez takiej listy trudno jakkolwiek brać się za organizację weselnego przyjęcia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *